نحوه چیدمان قاشق و چنگال بر روی میز

چیدمان قاشق و چنگال طی سالیان گذشته و براساس فرهنگ ها برای جشن‌ها و مهمانی‌ها و وعده‌های غذایی روزمره می‌تواند متفاوت باشد.  نحوه چیدن قاشق و چنگال و کارد هر کدام در هر موقعیتی معنای متفاوتی دارد. چیدمان قاشق و چنگال و تزئین قاشق چنگال بسته به نوع غذایی که سرو می‌کنیم دارد. همچنین بسته به دو گروه رسمی و غیر رسمی تقسیم می‌شوند. در ادامه با نکاتی درباره رفتار مناسب در هنگام غذا خوردن در رستوران و چیدمان میز غذا آشنا خواهیم شد.

نحوه چیدمان قاشق و چنگال و کارد

چیدمان میز غذا

       نکاتی که ابتدا در هنگام چیدمان میز غذا باید به آنها توجه داشته باشید این است که:

  • آیا برای یک مهمانی رسمی تدارک می‌بینید یا میز غذای صمیمی، دوستانه و غیر رسمی است؟
  • آیا برای وعده صبحانه، ناهار و یا شام باید تدارک ببینید؟
  • نکته دیگر در ارتباط با وسایلی است که بر روی میز باید بر اساس مورد مصرف و نیاز، در جای مناسب قرار گرفته شوند.

نحوه چیدمان قاشق و چنگال به صورت رسمی و غیر رسمی

چیدمان میز صبحانه

چیدمان میز صبحانه

سعی کنید میز صبحانه خود را ساده و قاشق و چنگال که به اندازه مواد غذاییتان است بگیرید. مثلا در سفره‌های ایرانی صبحانه را چندین قاشق با اندازه تفاوت می‌گذراند. برای مربا قاشق با اندازه متوسط و برای هم زدن چای قاشق چای خوری که کوچکترین اندازه را دارد و یا برای کره کارد مخصوص کره وجود دارد.

چیدمان میز ناهار و شام معمولی

در چیدمان میز ناهار و شام معمولی شما به تعداد کم برای مهمانی خودمانی یا افراد خانوادتان بصورت معمولی و تعداد کمی قاشق و چنگال استفاده می‌کنید اما برای رعایت اصول چیدمان شما به تعداد هر نفر یک قاشق و چنگال و یک کارد و یک لیوان و یک ظرف سالاد در نظر می‌گیرید .

چیدمان میز ناهار و شام مجلل
چیدمان میز ناهار و شام معمولی

چیدمان میز ناهار و شام مجلل

در شام و ناهار و مهمانی های با تعداد افراد زیاد و رسمی شما سعی دارید برای نشان دادن چیدمان زیبا و پذیرایی قاشق و چنگال مخصوص هر غذا و اضافه تر بگذارید.

اصول کلی چیدمان میز غذا

چیدن میز

اولین اصلی که باید به آن توجه نمایید این است که با توجه به اندازه میز غذایتان و مقدار و تعدادهای خوراک‌ها، وسیله‌ها و تعداد آنها را مشخص کنید اما بدانید که همیشه باید موارد اصلی میز شام، شامل بشقاب، لیوان، قاشق، کارد و چنگال جز چیدمان میز شما باشد و با توجه به فضای میز و نوع خوراک‌ها و نوشیدنی‌های سرو شده، تعداد و نوع آنها تغییر می‌نماید. در انتخاب رومیزی حتما به رنگ و طرح سرویس بشقاب‌هایتان توجه کنید و طرح و رنگش را متناسب با طرح و رنگ سرویس انتخاب نمائید. توجه داشته باشید که یک گلدان که رنگ آن با رنگ رومیزی و سرویس شما هم خوانی دارد زیبایی میز غذا را دو چندان می نماید. دستمال سفره هم می‌بایست با رنگ رومیزی و سرویس هارمونی لازم را داشته باشد.

چیدمان میز شام مهمانی

در تزیین میز غذا برای مراسم های رسمی‌تر باید دقت بیشتری داشته باشید. توجه کنید که برای هر مهمانی خوراکی که روی میز می‌خواهید قرار دهید ظرف مخصوص آن باید از همان ابتدا روی میز قرار گیرد از قبیل بشقاب برای سرو پلو، سوپ و سالاد، لیوان‌ها و گیلاس‌های مناسب برای انواع نوشیدنی‌ها و ظرف مناسب سرو دسر و همین طور متناسب با اینها قاشق ، چنگال و کارد در سایزهای مورد مصرف باشد. بطور معمول تعداد لیوان‌های مورد استفاده برای هر شخص باید حداقل 3 عدد باشد چرا که باید نوشیدنی‌های مختلفی روی میز قرار گیرد و ممکن است هر مهمانی بخواهد از تمام نوشیدنی‌ها میل نماید. در انتخاب بشقاب‌ها دقت نمایید که برای پلو، گوشت، مرغ و ماهی از بشقاب‌های پلو خوری، برای سوپ‌ها بشقاب‌های گود یا کاسه سوپ‌خوری و برای سالاد و دسر پیش دستی روی میز بگذارید .

چیدمان قاشق و چنگال روی میز

نوع چیدن موارد روی میز هم اصول خاصی دارد. در ادامه به بررسی این اصول و نکات می‌پردازیم. بشقاب‌ها را روبروی صندلی پشت میز بگذارید و از بزرگترین بشقاب شروع نمایید و روی هم بچینید و در آخر هم کاسه سوپ‌خوری یا گودترین بشقاب را قرار دهید. لیوانها سمت راست بشقاب قرار دارند و از نزدیک ترین فاصله به بشقاب شروع شده و در یک راستا به ترتیب کمی دورتر قرار می‌گیرند. دو یا سه چنگال در سایزهای متفاوت متناسب برا ی موارد مصرفشان ( سالاد، دسر، گوشت یا ماهی ) در سمت چپ بشقاب و چاقوی غذا‌خوری و قاشق ها را هم به همین ترتیب در سمت راست بشقاب بگذارید. با رعایت این نکات ساده می توانید توجه و نگاه تمام مهمانانتان را به میز و غذاها معطوف نمائید.

سخن پایانی

برای داشتن یک میز ساده یا یک میز رسمی اصول اولیه که شامل قاشق و چنگال و کارد و بشقاب و لیوان است را داشته باشید. چرا که برای کمترین میزان امکانات و ساده ترین روش غذا خوردن این اصول باید رعایت شود.