روش براق شدن قاشق و چنگال استیل

وقتی سرویس قاشق و چنگال استیل می خرید در ابتدا نو براق است . اما بعد از استفاده از مدت زیادی به مرور زمان دچار تیرگی و فرسودگی می شود و براقیت قاشق و چنگال استیل ازبین می رود. رفع زنگ زدگی قاشق چنگال، ممکن است شما هم با این مسئله روبرو شده باشید. گذشت زمان و استفاده بیش از اندازه، روی قاشق و چنگال استیل خط و خش می‌اندازد. البته این تمام ماجرا نیست، زیرا به مرور این وسایل کاربردی، زیبایی خود را از دست داده و سیاه و کدر می‌شوند. خبر خوب این است که برای از بین بردن زنگ زدگی قاشق و چنگال استیل، راه‌ها و روش‌های زیادی وجود دارد.ما در این مقاله روش براق کردن قاشق و چنگال استیل را به شما توضیح می دهیم.

روش های براق کردن ظروف استیل

همیشه راه و روشی هست تا رنگ و زیبایی از دست رفته استیل را به آن برگرداند. در اینجا قصد داریم چند روش ساده و سریع، برای برق انداختن قاشق وچنگال استیل را بگوئیم. برای انجام دادن این روش‌ها، احتیاجی به خرید مواد شوینده گران قیمت ندارید، حتی لازم نیست برای برق انداختن قاشق وچنگال استیل به پیش متخصص اینکار مراجعه کنید، فقط کافیست با موادی که در هر خانه‌ای یافت می‌شود این فرایند را انجام دهید.

رفع زنگزدگی قاشق و چنگال، با ماده شوینده خانگی

برای رفع زنگزدگی قاشق و چنگال و از بین بردن لکه‌های سر سخت مانده روی آن‌ها، کافیست ماده شوینده خانگی خود را درست کنید. همانطور که اشاره کردیم، نیازی به خرید مواد شوینده گران قیمت نیست، کافیست در یک بشقاب یا یک کاسه کوچک، مقداری مایع ظرفشویی و جوش شیرین را باهم مخلوط کنید. ترکیب این دوماده برای از بین بردن لکه‌های سرسخت بسیار موثر بوده و به راحتی قاشق و چنگال استیل را تمیز می‌کند. از یک همزن دستی کوچک برای ترکیب این دوماده استفاده کنید، تا به مخلوطی خمیر مانند برسید.
اگر زمان زیادی دارید و می‌خواهید قاشق و چنگال استیل را دانه دانه تمیز کنید، کافیست یک مسواک قدیمی برداشته و آن را درون ترکیب بزنید و ماده را روی قاشق و چنگال بکشید. اما اگر قصد دارید دسته‌های زیادی از قاشق و چنگال استیل را برق بیاندازید، کافیست در یک ظرف بزرگ حجم زیادی از این محلول را درست کنید و دسته‌ها را درون آن بگذارید. اجازه دهید قاشق و چنگال استیل درون این مواد خیس خورده و تمیز شوند. استفاده از این خمیر برای تمیز کردن لکه‌های سرسختی که سالیان سال است، روی قاشق‌های شما هستند بسیار مفید است. جوش شیرین یک روش عالی برای تمیز کردن قاشق و چنگال استیل نیز هست. این ماده به راحتی می‌تواند قاشق و چنگال استیل شما را برق بیاندازد.

رفع زنگزدگی قاشق و چنگال

 

روش برق انداختن قاشق چنگال استیل با سرکه

یکی از بهترین پاک‌کننده‌ها برای ظروف استیل آشپزخانه، سرکه است.در روش برق انداختن قاشق چنگال با سرکه کافی است مقداری سرکه سفید را به صورت اسپری روی وسیله مورد نظر بپاشید و با پارچه نرم آن را پاک کنید. اسید استیک موجود در سرکه به تمیز شدن ظرف‌های استیل کمک می‌کند.
بعضی افراد از آب لیمو برای این کار استفاده می‌کنند که تاثیری مشابه دارد. کافی است این مواد را روی ظرف بریزید و روی آن دستمالی نرم بکشید.

برق انداختن قاشق چنگال با سرکه

روش برق انداختن قاشق چنگال استیل روغن زیتون

برای شفاف کردن قاشق و چنگال و ظروف استیل باید آنها را با روغن زیتون مالش دهید و بعد با یک پارچه جیر برق بیاندازید.

روش برق انداختن قاشق چنگال استیل

 

روش برق انداختن قاشق چنگال استیل نمک و لیمو

محلول نمک و لیمو برای رفع زنگ زدگی قاشق چنگال استیل کاربرد دارد. ابتدا قاشق و چنگال ها را در یک لایه نازک نمک خوابانده سپس آبلیمو را به آرامی بر روی آن بپاشید. می توانید آبلیمو را با اسپری بر روی وسایل بپاشید. سپس برای بار دوم نمک را بپاشید. سپس به آن ها فرصت دهید. پس از خشک شدن محلول دوباره عمل اضافه کردن آبلیمو و نمک را تکرار کنید.
به قاشق و چنگال ها زمان بیشتری بدهید سپس آن ها را شسته و خشک کنید.
بهتر است برای جلوگیری از اکسید شدن و زنگ زدگی ظروف فلزی آن ها را در معرض هوا و رطوبت قرار ندهید.

روش برق انداختن قاشق چنگال استیل

 

قاشق‌های کدر راچگونه براق کنیم؟ با ماشین ظرفشویی

قاشقهای کدر راچگونه براق کنیم؟ یک جواب ساده برای این پرسش وجود دارد. اگر دوست ندارید از جوش شیرین و سرکه برای تمیز کردن قاشق و چنگال استیل خود استفاده کنید، به راحتی می‌توانید سراغ روش‌های مدرن‌تر رفته و آن‌ها را با ماشین ظرفشویی بشوئید. به یاد داشته باشید قبل از قرار دادن قاشق و چنگال‌های کدر شده درون ماشین ظرفشویی، ابتدا اثرات تمام باقی مانده مواد غذایی را از روی آن‌ها پاک کنید. اگر قاشق‌های کدر را با همان، لکه‌های غذا درون ماشین ظرفشویی قرار دهید، در طی فرایند شستشو، قاشق و چنگال استیل لک می‌شوند. مواد شوینده مناسب را درون ماشین ظرفشویی قرار دهید. می‌توانید برای دادن شفافیت بیشتر به قاشق‌های کدر شده از ژل ماشین ظرفشویی استفاده کنید.
در صورت لزوم اگر هنوز لکه اضافی، روی قاشق‌ها و چنگال‌های استیل می‌بینید، بهتر است پروسه شستشو را چندبار دیگر تکرار کنید. گاهی اوقات فلز استیل، برای اینکه به طور کامل شسته و براق شود، احتیاج به چند مرحله شستشو دارد.

روش برق انداختن قاشق چنگال استیل

شستن قاشق و چنگال، مرحله آخر

بعد از زدن سرکه به قاشق و چنگال استیل، نوبت آن رسیده است که آن‌ها را به خوبی با مواد شوینده تمیز و براق کنید. روی یک اسفنج مقداری مایع ظرفشویی ریخته و قاشق و چنگال استیل را با دقت بشوئید. یک حوله تمیز بردارید و قاشق و چنگالی که شسته‌اید را به خوبی خشک کنید، تا هیچ رد آبی روی آن باقی نماند.

جمع بندی


از روش‌های ذکرشده برای براق کردن وسایل استیل می‌توان برای هر سطح استیل دیگری مثل سینی یا بدنه فر، یخچال و… استفاده کرد. علاوه بر این روش‌های پیشنهادی را می‌توانید برای دیگر اقلام استیل مثل زیورآلات استفاده کند شما چه ترفندهایی را برای تمیز کردن ظروف استیل خود به کار می‌برید، در قسمت نظرات منتظر پیشنهاد‌های شما هستیم.